تبلیغات
دنیای این روزای من - یهویی نوشت ۱
یهویی های سینا

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:طبقه بندی

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

آماروبلاگ

شنبه 21 شهریور 1394-12:51 ق.ظنگاه تازه به عشق مادرانه

هدف از نوشتن متن حاضر این نیست که عشق مادرانه را کم رنگ نشان بدهم، نه! من وقتی یاد نگاه مادرم میافتم قلبم میلرزد، واقعا سخت است که باور کنم کسی در دنیا مرا بیش از او دوست داشته باشد اما...، امایی هم در کار است، آن هم اینکه عشق مادرانه را با چه عشقی مقایسه کنیم و بگوییم بهتر است یا نه؟!
من به دنبال این نیستم که بگویم آنچه در ادامه می آید درست است اما نگاهی است از زاویه دیگر به مسئله که شاید قابل تأمل باشد.
مادر یا به طور کل والدین عاشق بی عار هستند، خودشان را وقف فرزند کرده و از همه چیز خود برای آنها صرف و خرج می‌کنند، تمام عشقان را نثارشان می کنند اما باید دلیل آن را نیز دید. والدین یا به طور اخص مادر، کودک را دوست دارد چون در جوانی عاشق نوزادان است به خصوص اگر به آن مالکیت داشته باشد و در سنین بعد به او وابسته میشود. این وابستگی تا جایی ادامه پیدا می‌کند که برایش نیاز ایجاد می‌کند.
حال قسمت دیگر ماجرا، عشق مرد به زن یا بلعکس. در این نوع عشق آیا وابستگی وجود دارد؟! درست است مردی که در یک رابطه عاشقانه است به اندازه‌ای که از مادرش محبت دیده از همسرش نخواهد دید اما نباید این دو را مقایسه کرد. در اینجا وابستگی نیست چون دوره رابطه کوتاه است.‌ شاید بعضی بگویند رابطه جنسی این رابطه را تشکیل میدهد که جواب این اشخاص را کودکی در سنین دبیرستان هم میتواند بدهد. در اینجا محبتی است که اختیاری به کسی ابراز میکنیم، هیچکس مجبور به اینکار نیست، در ازای هیچ‌ عاشق میشوی و در ازای هیچ‌مسئولیت میپذیری، حال این عشق والاتر است یا عشق مادرانه؟! عشقی که وابسته به وابستگی و نیاز است را نمیشود با عشقی خودخواسته مقایسه کرد. مادر محکوم به دوست داشتن است و همسر این‌گونه نیست.
البته باز هم اذعان میکنم که عشق مادرانه غنی تر و با شدت بیشتری است اما ارزش کدام یک بالاتر است؟! قضاوت با شما.نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:- -